Akrostiş Şiir Nasıl Yazılır

  • 06 Mayıs 2018
  • 200 kez görüntülendi.
Akrostiş Şiir Nasıl Yazılır

Akrostiş Şiir Nasıl Yazılır?

Akrostiş Şiir Yazmanın Kolay Yöntemleri Nelerdir?

 

Öncelikle hatırlamak amacıyla akrostiş şiir demek, Bir şiirindeki mısralarındaki ilk harflerini yukarıdan aşağıya doğru sıralanıp okunduğunda anlamlı bir kelime veya kelime öbekleri oluşuyorsa o şiire akrostiş şiir dedir. Eski Yunan ve latin edebiyatında akrostiş demek üç dize demekti. Önceki şair ve sultanların bile akrostiş eserlerden örnekler verdiğini bilmekteyiz. Ancak daha sonra muhalif şairlerin akrostiş şiire karşı çıkmış, Akrostiş şiir için anlatılmak isteneni kısıtladığını ve bu yüzden böyle bir tütün gereksiz olduğu düşüncelerine varmışlardır. Bu kadar bilgi yeter diyorsanız, şimdi akrostiş şiir nasıl yazılır birlikte öğrenelim.

1- Önce akrostiş şiirde belirtmek istediğimiz, yani akrostişte çıkacak olan gizli kelimenizi belirlemeniz gerekir.

Örnek: Ayşe
A
Y
Ş
E

2- Kelime dağarcığınıza güvenmiyorsanız, kelime dağarcığınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, size tavsiyemiz eliniz bir Türkçe Sözlük almanı oradan kelimeler seçip şiirinizi yazmayı deneyebilirsiniz. Yok o kadar da değil diyorsanız ben bulurum bundan kolayı ne var diyorsanız akrostiş şiir yazmak sizin için kolay olacağına benziyor.

Örnek: Aşkın, yaşamak, şimdi, evet kelimeleri Ayşe ismini ortaya çıkarmaya yeterli. Siz farklı kelimeler seçebilirsiniz. Sıkıştığınızda hemen değiştirin…

şkın……..
Y aşamak……….
Ş imdi…………..
E vet………

3- Kelimelerinizi başından itibaren belirtmeniz sizi zora sokabilir, hele ilk defa şiir yazıyorsanız. Bizim tavsiyemiz aslında önce ilk cümleyi tamamla sonra ikinci mısraya geç. Diğer şekilde olursa şiir sizi biraz zorlayabilir. Bazende hemen peş peşe kelimeler gelir bir dakikada şiir ortaya çıkar bunu size bırakıyoruz.

Örnek: İlk cümlemizi yazalım.

A şkın yolunda sen varsan eğer… Sonra ikinci mısranızı ilk mısraya göre yazarsınız.

4- Son zamanlarda şiirlerin çoğu kafiyesiz olsa da, akrostiş şiir kafiyeli daha güzel oluyor. Ama yine tercihi siz bırakıyoruz. Şayet kafiyeli yazmak istiyorsanız. İlk cümlemizin sonunda “eğer” var. Eğer kelimesine yakın değer kelimesi cuk diye oturur. İlk defa şiir yazıyorsanız kafiye düzeniniz a,a,a,a olacağına a,a,b,b olmasını tavsiye ederiz. Çünkü dört benzer kelimeyi bulmak zor olacağından ilk iki mısra birbiri ile uyumlu olsun, son iki mısralarda kendi aralarında bir kafiye oluştursun. Böylece şiirimizde kafiye sorununu ortadan kaldırmış oluruz.

Örnek: ilk iki mısra kendi arasında, son iki mısra kendi arasında kafiye düzeni oluşacak br şekilde şiir yazalım.

Ayşe ismi ile ilgili örnek akrostiş şiir.

A şkın yolunda sen varsan eğer,
Y aşamak ta ne ölmeye bile değer.
Ş imdi sana destan yazsam az gelir.
E vet sen olursan, kışa bile yaz gelir…

 

Akrostiş şiir diğer ismi ile yukarıdan aşağıya şifreli şiir yazmak için kelime hazinesinin zengin olması gereklidir.

Evet en kısa zamanda şiirlerinizi sitemizde görmeyi bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: